Yeşil Eriğin Faydaları

Yeşil eriğin faydaları ve zararları

Havalar ısınınca en sevdiğimiz meyvelerden biri olan yeşil erik tezgahlardaki yerini alır. Peki bu nazlı mı nazlı olan yeşil eriğin faydaları neler? Aslına bakarsanız biz yeşil eriğin faydalarını duyunca bu özel meyvenin ne denli değerli olduğunu bir kez daha anladık. Açıkçası senede sadece bir kaç ay bu meyveyi tüketebiliyor olmamız çok üzücü. Ama sonuçta senede bir kaç ay bile olsa bu lezzetli meyveyi tüketmemiz için emin olun bir sürü nedenimiz varmış.

Yeşil Eriğin Faydaları

En önemli faydasının yaşlanmayı geciktirdiği belirtilen ve yapılan en son araştırmalar sonucunda eriğin faydalarının saymakla bitmediği, herkesin bolca tüketmesi gerektiği konuşuluyor sürekli. Sadece bilmeniz ve uygulamanız gereken tek detay, ya da yeşil eriğin faydaları ve zararları konusundaki sadece zararları kısmı için geçerli olabilecek tek durum eriği tuzla tüketmek. Eriği asla tuzla tüketmemeniz gerekiyor bunu sakın unutmayın.

hamilelikte yeşil erigin faydaları

Eğer erik yoğurt, süt, peynir ve ayran gibi kalsiyum ağrılıklı gıdalarla tüketilirse kalsiyum emilimini arttırır. Diş ve kemik sağlığına ciddi etkileri vardır.

Et, balık, yumurta, hindi gibi protein ağırlıklı gıdalarla tüketildiğinde ise bu yiyeceklerin asit etkisini azaltır miğdeyi rahatlatır.

Yeşil erik metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir. Bu nedenle zayıflamak isteyenlere de önerilir.

Vücuttaki yorgunluğun giderilmesini sağlar.

Sindirimi kolaylaştırır.

Kabızlık probleminin ortadan kalkmasını sağlar.

Diş etlerini güçlendirir.

Demir emilimini arttırır ve kansızlığı önlemede etkin rol oynar.

Yeşil erikte anti – aging etkisi vardır. Bu da yaşlanmayı ciddi oranda engeller ve cildi yeniler.

İçeriğinde yüksek oranda C vitamini vardır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yeşil erik ciddi bir sıkılaştırıcıdır aynı zamanda. Yani diyet esnasında özellikle tüketimi önerilir. Çünkü içeriğindeki fitoflavonoidler ve vitaminler sayesinde bağ dokularının yenilenmesini sağlar. Bu sayede hem kilo vermeyi hızlandırır, hem de daha sıkı bir vücut elde etmenizi sağlar.

Kan şekerini düzenler.

Yeşil eriğin faydaları ve zararları

Yeşil erik kilo aldırır mı, yeşil eriğin zayıflamada etkisi

Yeşil erik içeriğinde yer alan bir vitamin sayesinde kesinlikle zamanı geldiğinde bolca tüketilmesi gereken bir meyvedir. Ancak bunun yanında yeşil erik ciddi bir zayıflama ve fit görünme anlamında yardımcı bir meyvedir de.

Uzmanlar özellikle günde 200 gr. yeşil erik tüketilmesini öneriyorlar. 200 gr yeşil eriğin kalorisi ise sadece 94 kalori. Ancak yendiğinde metabolizmayı hızlandırarak kilo verme sürecine destek oluyor. Bunun yanında son günlerde özellikle tüm dünyada yeşil erik ye sıkı ol sloganını çok duyuyoruz. Bunun nedeni ise yeşil eriğin bağ dokusunu yenilemesi. Bu da özellikle diyet yaparken çok daha sıkı bir vücut elde edilmesini sağlıyor.

Yeşil erik kilo aldırır mı, yeşil eriğin zayıflamada etkisi

Hamilelikte yeşil eriğin faydaları

Gelelim hamilelikte yeşil eriğin faydalarına. Hamilelikte yenilen her gıda sorgulanır ve acaba faydası nedir, ya da zararı var mıdır diye araştırılır. Yeşil eriğin ise hamilelikte tüketilmesi içeriğindeki vitamin ve mineraller nedeni ile gereklidir bile.

10, 12 adet erik yaklaşık 60 kaloridir. Elbette büyüdükçe ebatları kalorisi de artabilir. Bu nedenle kalorisi az olduğu için rahatlıkla tüketilebilen meyvelerin başında gelir erik. Ancak her meyvede olduğu gibi erikte de aşırıya kaçmamak gerekir.

Erik su oranı yüksek bir meyvedir ve vitaminler, mineraller bakımından da oldukça zengindir.

Hamilelikte oluşan mide bulantılarını azaltmaya yardımcı olur.

Hamilelikte hemen hemen tüm anne adaylarının yaşadığı sindirim problemlerinin ve kabızlığın çözülmesine yardımcı olur.

Potasyum açısından oldukça zengindir ve bu da özellikle hamilelik döneminde bir çok annenin kabusu olan ani krampların azalmasına yardımcı olur.

İçeriğindeki yüksek orandaki C vitamini sayesinde hastalıklara karşı direnç kazandırır.

Hamilelik stresinin ve halsizliğin önüne geçer.

loading...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir