Yürüyüşün Faydaları Nelerdir?

Yürüyüşün zayıflamaya etkisi

Yapılan egzersizler arasında en güvenli ve en basiti kesinlikle düzenli olarak yapılan yürüyüşlerdir. Yürüyüşün faydaları nelerdir sorusunun cevabı aslında maddeler halinde sıralanacak cinste oldukça fazladır. Yürüyüş insan sağlığı için hem son derece önemli olduğunu, hem de uzmanların hayatınıza fazladan bir kaç sene eklemesinde yürüyüş etkilidir demesinden anlıyoruz zaten. Yapılan araştırmalarda haftada yaklaşık 20, 25 km. yürüyen insanların, hiç yürümeyenlere oranla daha uzun yaşadıklarını göstermiştir.

yürüyüşün faydaları neler

Ancak sağlıklı yaşamın yanında yürüyüşün zayıflamaya etkisi kesinlikle üzerinde durulması gereken önemli bir detaydır. Şöyle ki en basitinden yapılan bir araştırmada düzenli olarak günde 1 saat yürüyüş yapan birisinin ayda 3 kilo vermesi mümkündür. Ayrıca şunu unutmayın yapacağınız yürüyüşün her dakikası, hayatınıza 1,5 – 2 dakika ekliyor. Bu da yürüyüş yapmak için kesinlikle yeterli bir neden gibi.

Kilo vermek için ne kadar yürümek gerekir?

Yukarıda da bhsettiğimiz gibi eğer günde 1 saat yürürseniz ayda 3 kilo vermeniz mümkün. Her gün 20 dakika fazla yürüyüş yapmanız ise yılda 7 kilo kaybetmenize neden olacaktır.

Ancak sadece yürüyerek kilo vermek elbetteki çok da mümkün değil. Düzenli yürüyüşler yaparken aynı zamanda ne yediğiniz ve ne içtiğiniz de son derece önemlidir. Çok küçük ve basit gibi görünen atıştırmalıkları vücudun sindirmesi ve yağa dönüştürmemesi için çok ciddi eforlar harcamanız gerekir. Bu mümkün olamayacağı için yediklerinize de aynı zamanda dikkat etmenizde kesinlikle fayda var.

Kilo vermek için ne kadar yürümek gerekir

Yürüyüş yapmanın yararları

Metabolizmayı hızlandırır

Fazla yağların yakılmasına yardımcı olur

Kalp ve akciğerlerin daha iyi çalışmasını sağlar

Stresle başa çıkmanızı sağlar

Vücudun enerjisini arttırır

İştah kontrolü sağlar

Yaşlanmayı geciktirir

Şeker hastalığından korunmaya yardımcı olur

Yüksek tansiyonu kontrol altına alır

Kandaki kötü kolesterol seviyesini düşürür

Meme kanserine karşı korur

Prostat kanserine karşı korur

Miğde kanserine karşı korur

Bağırsak kanserine karşı korur

Uyku düzenini sağlar

Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar

Bacaklardaki kasların güçlenmesini sağlar

Kemik erimesi riskini önlemeye yardımcıdır

Kireçleme ve eklem sertliğini önler

Yürüyüş yapmanın yararları

Zayıflamak için ne kadar yürümek gerekir?

Bunun için öncelikle size bir adım sayar almanızı ya da eğer akıllı telefonunuz varsa adıma sayan ve kaç km. yürüyüş yaptığınızı hesaplayan uygulamaları kullanmanızı öneririz. Böylece günlük rutin olarak yaptığınız yürüyüşlerinizde ne kadar yürüdüğünüzü çok daha kolay hesaplayabilirsiniz.

Kilo verebilmek için yapılan yürüyüşlerde ortalama 1 km. de 2000 adım atmanız gerekiyor. Yani bir haftada yarım kilo verebilmek için günde 10. 000 adım atmanız gerekiyor. Fakat bunu sağlayamıyorsanız da uzmanlar eğer günlük 7500 adım atabiliyorsanız, bunun da yeterli olabileceğini savunuyorlar. Yani günde en az 7500 adım atmış olmalısınız. Ancak yürüyüşe yeni başlayacaksanız önce 15, 20 dakika ile başlayıp, daha sonra yavaş yavaş vücut alıştıkça süreyi uzatın ve 60 dakikaya kadar çıkarın.

Eğer daha hızlı ve daha fazla zayıflamak istiyorsanız hem yürüyüş temponuzu arttırmanız gerekir, hem de yürüme sürenizi arttırmanız gerekir. Bunun için de günde 10.000 adım atmanız gerekiyor. 10.000 adım ise ortalama 1 saat 40 dakikalık tempolu bir yürüyüşe denk geliyor. ( dakikada 100 adım atabiliyorsanız )

Yürüyüşün bacaklara faydaları

1 saat yürümek kaç kalori harcar

Elbette bu durum yürüyüş yapılan yolun engebeli olup olmadığına, zorluğuna ve sizin temponuza göre değişir. Ancak bir saatlik yürüyüş ortalama 200 – 400 kalori yakmanızı sağlayacaktır. Hergün 10.000 adım atarsanız da, bu ortalama 1, 5 saatlik bir yürüyüşe denktir. O zaman haftada yarım kiloya yakın yağ yakarsınız.

En ideal yürüyüş süresi önce yavaş yavaş başlanıp sonra sürenin 10.000 adıma kadar arttırırlmasıdır. Bunu rutin olarak ve haftada 5 gün yaparsanız yürüyüşün faydalarını kısa süre içerisinde görürsünüz.

Yürüyüşün zayıflamaya etkisi

Yürüyüşün bacaklara faydaları

Vücuttaki tüm kasları en güzel şekilde çalıştırdığı için yürüyüşün bacakları faydaları da oldukça fazla. Bacakların sıkılaşmasına, incelmesine ve toparlamasına yardımcı olur. Hatta bacakları şekillendirmenin en kesin yolu yapılan tempolu ve düzenli yürüyüşlerdir. Yapılan araştırmalarda özellikle koşuya oranla yürüyüşün bacakları inceltmede ve toparlamada çok daha etkili olduğunu göstermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.