Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Yağlı ciltler için öneriler

Cilt tipleri içinde sivilce ve akne oluşumuna en yatkın cilt tipi yağlı ciltlerdir. Bu nedenle yağlı cilt bakımı nasıl olmalı konusu özellikle cilt tipi yağlı olanlar ve yağlanmaya müsait olanlar için ayrı bir öne taşıyor. Burada özellikle yağlı cilt için bakım önerileri verirken, yağlı ciltlerde sivilce ve akne azaltmanın yollarını da işleyeceğiz.

Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Olmalı

Kuru cilde sahip olanlar genelde yağlı cildi olanların bu durumdan neden rahatsız olduklarını sorgularlar. Ancak durum aslında pek de öyle değildir. Yağlı cildin derdini ancak yağlı cilde sahip olanlar anlarlar. Çünkü cildi yağlı olanlar sürekli bir sivilce, siyah nokta ve akne problemi ile karşılaşırlar. Eğer yağlı cilde doğru bakımı yapmazsanız cildiniz sivilceden ve siyah noktadan görülmez hale gelebilir. Bu nedenle uzmanlarından öğrendiğimiz yağlı ciltler için öneriler yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Yağlı cilt nasıl temizlenir

Yağlı cilt nasıl temizlenir?

İyi bir cildin en önemli ve en öncelikli konusu temizliktir. Bu nedenle yağlı cilt nasıl temizlenir denildiğinde size ilk önerimiz yağlı ciltler için uygun bir tonik edinmeniz ve sabah akşam günde iki kez olmak üzere cildinizi bu tonikle temizlemeniz. Özellikle alkolsüz tonik kullanmanız çok daha doğru olacaktır. Tonik gözeneklerinizi temizleyerek içinde siyah nokta birikmesini ve gözeneklerinizin belirginleşmesini önleyecektir.

Yağlı ciltler için maske ve peeling

Yağlı ciltler yüzlerini ne kadar yıkamalı?

Eğer yağlı bir cildiniz varsa size fazla yağınızın gitmesi için sık sık yüzünüzü yıkamanız önerilebilir. Bu kesinlikle büyük bir hatadır. Çünkü siz yüzünüzü yıkadıkça yağ kaybettiğini düşünen cildiniz yağ üretimini daha da arttıracaktır. Bu nedenle yüzünüzü günde iki kez yağlı ciltler için uygun olan tonikle temizlemeniz ve gene yağlı cilt tipi ile uyumlu olan sabunla temizlemeniz yeterli olacaktır.

Yağlı ciltlerde neden sivilce çıkar?

Bu durum yağlı ciltlerde çok sık karşılaşılan bir durumdur. Ancak eğer cildiniz için doğru ürünleri kullanırsanız ve en önemlisi yağlı abur cuburlardan uzak durur, sağlıklı beslenirseniz sivilce oluşumunuzun da önüne ciddi anlamda geçersiniz.

Yağlı ciltler için nemlendiricinin önemi

Gene aynı şekilde yağlı ciltler için yapılan en büyük yanlışlardan biri de, zaten cildim yağlı nemlendiriciye gerek yok düşüncesidir. Nemden uzak kalan cilt kendi nemini sağlayabilmek için daha da yağ üretecektir. Bu nedenle, her gün sabah ve akşam günde iki kez olmak üzere yağlı ciltler için uygun olan nemlendiricinizi sürmelisiniz.

Sivilcelerle oynamak zararlı mı?

Sivilcelerle oynamak ve onları patlatmak aslında her cilt tipi için son derece zararlıdır. Sivilceniz çıkınca doğru ürünlerinizi kullanmaya devam edip, sivilcenizin kendi kendine geçmesini bekleyin. Eğer oynar ya da patlatırsanız cildinizde sivilce lekesi kalabilir.

Yağlı ciltler için öneriler

Yağlı ciltler için maske ve peeling

Haftada bir ya da iki kez maske yapmak ya da peeling yapmak kesinlikle yağlı olan cildinize çok iyi gelecektir. Maske ve peeling fazla yağı alacak ve cildinizde siyah nokta, sivilce gibi sorunların azalmasına ve yok olmasına neden olacaktır.

Cilt tipine uygun makyaj temizleyici kullanın

Gene aynı şekilde her cilt tipi için makyajla uyumak ve makyajla uzun saatler geçirmek son derece zararlıdır. Asla üşenmeyin ve asla atlamayın makyajınızı çıkarmayı. Özellikle fondöten gibi yağlı bir makyajla uyumak, sabah kalktığınızda yüzünüzde kocaman bir sivilce ile uyanmanıza neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.