Lazer Epilasyon Hakkında Bilgi

Lazer epilasyonun zararları

Son günlerde özellikle lazer epilasyon hakkında bilgi arayışı çok fazla. Çünkü istenmeyen tüyleri belli aralıklarla ve son derece zahmetli, acılı bir şekilde almak herkesi bıktırmış ve alternatif yol aramaya itmiş durumda. İşte tam bu durumda herkesin aklına bu istenmeyen tüylerden tamamen kurtulma yöntemi olan lazer epilasyon yöntemi geliyor.

Lazer Epilasyon Hakkında Bilgi

Ancak elbette aklımıza ilk takılan soru lazer epilasyonun zararları oluyor ve acaba bu işlemin bir zararı olup olmadığı kafamıza takılıyor doğal olarak. Konuyu uzmanına sorduk ve aldığımız cevapları burada sizlerle paylaşmaya karar verdik.

Lazer epilasyon nasıl yapılır?

Öncelikle lazer epilasyon nasıl yapılır onu açıklayalım. Lazer epilasyon uzman kişiler tarafından son derece steril bir ortamda yapılan bir işlemdir. Lazer epilasyon yarattığı konsantre lazer ışıklarını kıl köklerine gönderir. Bu ışıklar sayesinde kıl folikleri ypratılır ve istenmeyen tüylerden kurtulma aşaması sağlanır. Amaç aslında bu kıllardan anlık kurtulmak değil kalıcı bir şekilde kurtulmaktır. Burada cilt tipine uygun lazer işlemi yapılır. Bunun için kişiye ve cilt tipine özel makineler vardır.

Kimlere lazer epilasyonu yapılmaz

Lazer epilasyonu yaptırırken nelere dikkat edilmeli?

Öncelikle önünüze gelen ilk yerde bu operasyonu yaptırmamalısınız. Adı üzerinde bu bir opersayondur aslında. Günümüz teknolojisinde artık her cilt tipine göre özel lazer makinesi geliştirilmiştir. Size burada önerimiz lazer operasyonu yaptıracağınız yerde farklı lazer cihazları olup olmadığından yani kişiye özel, kişinin tüylerine özel farklı farklı makineler olup olmadığından emin olmanızdır.

Lazer operasyonunda kıl renginin önemi büyüktür. Lazer makinesi koyu renklerle açık renkleri ayırt etme özelliğine sahiptir. Siyah renkli kılları yakalar ve köklerini yakar. İşlem köklere yapıldığı için epilasyonda kıllar kısaltılır. Epilasyon genelde bir kaç seansta yapılır. 2, 3 ay aralıklarla 4 – 8 seans yapılır.

Yapılan lazer epilasyonu sonuçları tüylerin rengine, hormonal duruma, yaşa, tüyün kalınlığına, ten rengine ve cinsiyete göre değişiklik gösterebilir. Özellikle hormon bozukluğu olanlarda sonuç son derece güç ve geç alınır.

Lazer epilasyon nasıl yapılır

Lazer epilasyonuna en uygun tüyler hangileridir?

Lazer epilasyonuna en uygun tüy renkleri siyah ve kalın tüyler, kahverengi tüylerdir. Ten renginin açık olması ise lazer epilasyonunda ciddi bir avantajdır. Böylece makine tüyleri daha kolay ayırt eder açık tenlilerde. Koyu tenlilerde farklı bir lazer makinesi tercih edilir. En kolay sonuç alınan yerler kasıklar, koltuk altları ve bacaklardır.

Lazer epilasyonun zararları

Lazer epilasyonun yararları ve zararları

Gelelim lazer epilasyonun yararları ve zararlarına. Lazer epilasyonu eğer yanlış bir yerde yapılırsa ciddi sorunları beraberinde getirebilir. Koyu tenliler bu operasyonu yaptırırken kendi cilt renklerine uygun lazer makinesinin kullanıldığından emin olmalıdırlar. Hormonal bozukluklarda kıllanmanın önüne sadece lazer epilasyonu ile geçilir. Fakat özellikle hormonal bozukluklarda bu tedavi zahmetli ve uzun süreli olabilir.

Lazer epilasyonu yaptırırken nelere dikkat edilmeli

Lazer epilasyonu öncesi dikkat edilecekler

Lazer epilasyonu öncesi ortalama bir ay önce kılı kökünden alan ağda ya da epilasyon aletleri kullanılmamalıdır. Jilet, tüy dökücü krem kullanılabilir. Yani kılların köküne dokunmamak gerekiyor operasyon öncesi. Epilasyon esnasında ve sonrasında güneşten uzak kalmak gerekiyor. Bu nedenle bu operasyonu yaz aylarında yaptırmak çok mantıklı bir hareket değildir. Hekim kontrolünde olan merkezlerde yaptırmak bu işlemi çok daha güvenli ve temiz sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

lazer epilasyonun yararları ve zararları

Kimlere lazer epilasyonu yapılmaz

İlerlemiş bir şeker hastalığınız varsa

Kalbinizde pil varsa

Epilasyon yaptıracağınız bölgenizde akne, sivilce, yara, güneş yanığı varsa

Ateşli bir hastalık geçiriliyorsa

Yüz bölgesi için, yüz bölgesinde herhangi bir cilt hastalığı varsa lazer epilasyonu yapılmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.