Yumurtanın Faydaları ve Zararları

Haşlanmış yumurtanın faydaları

Özellikle kahvaltılarımızın vazgeçilmezidir yumurtalar. Peki yumurtanın faydaları ve zararları hakkında bir bilginiz var mı? Bu konuyu uzmanlarına sorduk ve aldığımız cevapları burada paylaşmaya karar verdik. Öncelikle bir dönem çok suçlu bulunan yumurtanın faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok. Ama doğru ve dikkatli tüketmek gerekiyor elbette.

yumurtanın faydaları ve zararları

Yumurtanın çocuklara faydaları

Yumurtanın içinde yer alan protein hem yetişkinler hem de çocuklar için altın değerinde. Özellikle yumurtanın çocuklara faydaları sıralanırken en önemli faydası içerisinde yer alan zengin protein miktarı. Bu protein büyüme çağındaki çocuklar için inanılmaz derecede faydalı. Elbette sadece çocuklar için değil yetişkinler için de protein çok önemli. Vücudun ihtiyacı olan protein ise yumurtada yer alıyor.

Yumurtanın içindeki vitaminler

Yumurtanın içindeki vitaminler vücudumuz yani sağlığımız için son derece gerekli vitaminler. A, D, E ve B grubu vitaminler başta olmak üzere daha bir çok vitamini içinde barındırıyor. İçinde yer alan vitaminler sayesinde oluşan faydalarını sıralayacak olursak.

Solunun ve sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlıyor

Vücuttaki hücrelerin gelişimine olumlu katkıda bulunuyor

Kemik gelişimini destekliyor

Gözleri besliyor

Diş ve diş etlerini besliyor

Kalsiyum kaynağı oluyor

Kanser, artrit ve kalp hastalıkları gibi rahatsızlıklardan korur

Yüksek kan basıncının düşmesine ve tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur

Vücudu yabancı maddelere karşı adeta bir kalkan gibi koruyor

Beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasını sağlıyor

Yumurtanın çocuklara faydaları

Yumurta nasıl tüketilmeli

Genelde uzmanlar sürekli haşlanmış yumurtanın faydaları der dururlar. Aslında yumurtayı en sağlıklı tüketmenin yolu sabahları kahvaltıda orta haşlanmış bir yumurta yemektir. Yumurtayı çok haşlamamak gerekir. Bu içindeki demir ve diğer vitaminlerin zarar görmesine neden olur.

haşlanmış yumurtanın faydaları

Yumurta kolestrolü arttırır mı?

Yumurtanın sarısında 213 mg. kolesterol  vardır, fakat beyazında yoktur. Ancak yumurtanın o kadar çok faydası var ki, uzmanlar bu 213 mg. lık kolesterol seviyesinin faydalarının yanında çok az kaldığını belirtmektedirler. Elbette kolesterol hastalarının bunu doktorlarına sormaları daha doğru olacaktır. Ancak abartmamak kaydı ile haşlanmış yumurta yemeyi son günlerde doktorlar bırakın yasaklamayı, öneriyorlar bile.

yumurtanın faydaları neler

1 haşlanmış yumurtanın kalorisi kaçtır

1  tane (44 gr) haşlanmış yumurtanın kalori değeri 63 kaloridir.

loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.