Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Günlük saç bakımı

Saçlarımız en değerli aksesuarımızdır aslında. Bu nedenle saç bakımı nasıl olmalı, saçlar nasıl daha sağlıklı ve gür olur, saçları parlak ve ışıl ışı göstermenin yolları. İşte tüm bu konuları burada en doğru şekilde anlatmaya çalışacağız.

Saç Bakımı Nasıl Olmalı

İnsanlarda genelde şöyle bir algı vardır. Sadece boyalı saçlar için bakım gerekir. Bu kesinlikle doğru değildir. Evet boya gibi işlem görmüş ya da sürekli fön gibi ürünlerie maruz kalan saçlar daha fazla bakıma ihtiyaç duyar. Ancak boyasız ve hiç işlem görmemiş saçlar da rutin olarak günlük saç bakımına ihtiyaç duyar. Önce boyalı saçlarla ilgili bakım önerilerine bir göz atalım.

Boyalı saçlara nasıl bakım yapılır?

Boya, röfle gibi işlemler saçları en çok yıpratan işlemlerdir. Bu nedenle eğer saçınızda bu tarz işlemler varsa bakım rutininizi asla ihmal etmemelisiniz. Ancak tariflerimiz sadece boyalı saçlara sahip olanlar değil, saçında hiç boya olmayanlarda yapmalılar.

Öncelikle herkesin bilmesi gereken en önemli bilgi saçın düşmanı olan sıcak sudur. Eğer saçınızı çok sıcak su ile yıkıyorsanız maalesef saçınız normalden daha fazla yıpranacaktır. Çünkü sıcak su saçın adeta düşmanıdır. Yazın işiniz daha kolayekn kışın bu konuda zorlanabilirsiniz. Bu nedenle soğuk günlerde duş alırken sıcak su yerine ılık su tercih ederseniz çok daha sağlıklı olacaktır. Ya da banyo sonunda en azından suyun sıcaklığını azaltıp şöyle bir son durulama yaparsanız çok daha faydalı bir işlem yapmış olursunuz. Şunu unutmayın sıcak su aynı zamanda boyalı ise saçınız boyanızın renginin de daha hızlı solmasını sağlayacaktır.

Güneşin saçlar üzerindeki etkisi

Sıcak su kadar güneş de saçların adeta düşmanıdır. Bu nedenle yazın özellikle şapka takmanız saçlarınızı güneşten koruyacaktır.

Günlük saç bakımı

Zeytinyağı ile saç bakımı

En çok önerilen ve en başarılı maske ya da saç bakım önerisi zeytinyağı ile saç bakımıdır. Zeytin yağı saçın parlamasını sağlar, hızlı uzamasını sağlar, yıpranmış uçları onarır, kepek sorununu çözer.

Zeytinyağı ile kepek sorununu çözmek

Eğer kepek sorununuz varsa zeytinyağı ile kür yapabilirsiniz. Haftada iki kez bir miktar zeytinyağını saç dibinize masaj yaparak yedirin. Bir müddet bekleyin ve ılık su ile yıkayın.

Saç uçları için bakım önerisi

Aslında en büyük sorun saç uçlarındadır. Saç uçları ne kadar sık kestirirseniz kestirin hemen kırılır ve kırık uçlu saç kötü, soluk ve seyrek görünür. Bunun önüne geçmek için saç uçlarınıza bir miktar zeytinyağı sürün. Yarım saat bekletin ve ılık su ile durulayın.

Yumurta ve zeytinyağı ile saç maskesi tarifi

En faydalı ve en etkili saç maskesi tarifidir zeytin yağı ve yumurta ile yapılan saç maskesi. Saçı besler, gürleştirir, parlaklık kazandırır. Bu nedenle düzenli olarak bu maskeyi yapmanızı öneririz.

Saçınızın uzunluğuna göre malzemelerin oranını ayarlayabilirsiniz. Eğer orta uzunluktaysa  saçınız bir yumurta ve 4, 5 yemek kaşığı zeytinyağı yeterli olacaktır. Yumurta ve zeytinyağını bir kapta karıştırın. Bu karışımı kuru saçlarınıza saç diplerinizden saç uçlarınıza kadar iyice yedirin. Bunu geniş ağızlı bir tarak ya da bir fırça yardımı ile yapabilirsiniz. Karışım en az yarım saat saçınızda durmalı. Maskeyi sürdükten sonra bir bone ile kafanızı kapatın. Bekleme sonrası ılık su ve uygun şampuan ile saçınızı güzelce yıkayın.

zeytinyağı ile saç bakımı

Yağlı saçlar için maske

Eğer saçlarınız sürekli yağ üretiyorsa bu basit maskeyi uygulayarak yağlanma sürenizi geciktirebilirsiniz. 2 yumurtanın beyazı ve 2 yemek kaşığı zeytinyağını bir kapta kremsi kıvama gelene kadar karıştırın. Çok uzun saçlarınız varsa bir yemek kaşığı daha zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Karışımı saç diplerinize saçınız hafif nemli iken uygulayın. Aynı şekilde geniş dişli bir tarakla maskeyi tüm saçınıza uygulayın. Saçınız eğer kısaysa 1 yumurta beyazı ve bir yemek kaşığı zeytinyağı yeterli olacaktır. Karışımı saçınızda yarım saat bekletin ve ılık su, şampuan ile güzelce yıkayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.