Göz Altı Morluklarının Nedenleri

Göz Altı Morluklarının Nedenleri

Göz altı morlukları genelde fiziksel anlamda rahatsız edici görünse de aslında altında sinsi bir hastalık yatıyor olabilir. Bu durumu bir kozmetik sorunu olarak görmeden önce altında bir hastalık yatıp yatmadığından emin olun.

Göz altı morluklarına neden olan sebepler

Göz altı morlukları

Genetik göz altı morlukları

Yapılan pek çok araştırmada göz altı morluklarının çoğunun genlerinizden geldiği ispatlanmıştır. Annenizde ya da babanızda göz altı morluğu olup olmadığını kontrol edin. Eğer varsa bu genetik bir problemdir.

Kötü beslenenlerde göz altı morlukları

Kötü ya da sağlıksız beslenme de genelde göz altında çukurlara ve renk değişimlerine neden olur. Kan tathlili ile bir test yaptırmanızda fayda var.

Beyaz tenlilerde göz altı morlukları

Çok beyaz tenli olan ve göz çukuru geniş olan kadınların da sık sık göz altları morarır. Ancak bir diğer araştırmada bazı makyaj ürünlerinin göz etrafında bazı alerjik reaksiyonlara neden olduğu ve bunun da göz altında morluklara neden olduğu görülmüştür.

Eğer hormonsal kaynaklı bir sorun yaşıyorsanız özellikle bol tuzlu ürünler tükettiğinizde göz altlarınızda şişmeler ve buna bağlı morlukla oluşabilir. Bu nedenle tuzlu ürün tüketiminde dikkatli olmakta fayda var.

Göz altı morluklarını düzeltmek için ne yapılabilir

Gzö altı morluklarını ve şişliklerini indirmek için sabah kalktığınızda beş dakika kadar soğuk komres uygulayabilirsiniz gözlerinize.

Biliyor musunuz burun tıkanıklığı da bazen göz altlarının şişmesine ve morarmasına da neden olabilir. Bu nedenle burnunuzu açmanın yolunu bulun önce.

Sık sık yeşil çay için ve sağlıklı beslenin. C, E, K ve demir bakımından zengin gıdaları tüketmenizde fayda var.

Az uyku ve göz altı morlukları

Göz altı şişliklerinin ve göz altı morluklarının altında yatan en önemli sorunlardan biri de düzenli uyku uyayamamaktır. Yeterli ve kaliteli bir uyku göz altı morluklarını ve göz altı şişliklerini ciddi anlamda azaltarak yok olmasını sağlayacaktır.

Az uyku ve göz altı morlukları

Biraz klişe olacak ama salatalık biliyorsunuz gözler için çok önemli. Dilimlediğiniz salatalıklarınızı gözlerinizin üzerine akşamları koyun faydasını göreceksiniz.

Su tüketmeyenlerde göz altı morlukları

Yeterli su tüketmeyen insanların da göz altları genelde mordur. Bu nedenle günde en az 8 bardak su tüketmekte fayda var hem sağlığımız için hem de göz altında morluklar oluşmaması için.

Sigara ve göz altı morlukları

Sigara artık her türlü hastalığın ilk nedeni oluyor. Gzö altı morluklarında da da sigaranın rolü oldukça büyük. Sigara içen insanlarda göz altı morlukları çok sık görülüyor.

Sigara ve göz altı morlukları

Demir eksikliğinde göz altı morlukları

Demir eksikliği bir çok kadının ortak kabusudur. Eğer demir eksikliği sorunu yaşıyorsanız göz altlarınızda mavimsi bir renk oluşmaya başlayacaktır. Bu mavimsi renk size hemen bir anemi testi yaptırmanız gerektiğini haber veriyordur aslında.

Güneş ışınları ve göz altı morlukları

Özellikle yaz aylarında gözlerimiz güneş ışınlarına daha çok maruz kalıp çok zarar görür. Bunu en az indirmek için göz çevresi güneş kremi ve güneş gözlüğü kullanmanızda fayda var.

Stres ve göz altı morlukları

Asla stres yaşatmayın vücudunuza. Çünkü stres bir insanı hayattan alan yegane nedendir ve hiçbirşey sizden ya da sağlığınızdan değerli olmamalıdır. Bu nedenle canınızı sıkan her neyse onu hatırlamamaya çalışın ve kendinize konsantre olun. Stres göz altı morarmasında önemli bir role sahiptir.

Stres ve göz altı morlukları

Göz altı morarma ya da şişme sıkıntısı yaşıyorsanız yağ bazlı makyaj malzemelerinden uzak durun. Onun yerine su bazlı makyaj malzemelerini tercih edin.

Asla makyajınızı temizlemeden yatmayın. Bu son derece önemli bir ayrıntıdır.

E vitamininden zengin göz çevresi kremleri kullanın ve bu kremi özellikle gece yatmadan önce kullanın.

Böbrek üstü bezlerinizi ve böbrek kontrollerinizi yaptırın. Eğer göz altında oluşan morluğun nedeni kozmetik değilse sağlığınızla ilgili bir sorun olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Bazı insanlar göz altı morlukları sayesinde bambaşka bir özelliklerini keşfetmişlerdir. Süte alerjileri olduklarını. Evet süt alerjisi olan insanlarda süt ya da sütlü bir ürün tüketildiğinde göz altlarında bir renk değişimi ve morarmalar oluşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.