Ödem Atmanın Yolları

Ödem atmak için ne yapmalı?

Ödem herkesin yaşadığı en büyük sıkıntılardan biridir. Eğer  bu durumdan şikayetçiyseniz uzmanların önerdikleri ödem atmanın yolları konusunu Ancak ödem atmanın yolları tahmin ettiğiniz kadar da zor değil. Uzmanların önerdikleri bu uygulamaları yaparsanız ödemi hayatınızdan çıkarabilir ve boşu boşuna şiş bir şekilde gezmekten kurtulursunuz.

Ödem Atmanın Yolları

Ödem en çok sıcak havalarda oluşuyor ve bu ciddi anlamda can sıkıcı olabiliyor. Sıcak havanın ve yanlış beslenmenin de etkisiyle damarlarda genişlemeler oluşuyor ve bu durum kanın kalbe dönüşünü yavaşlatıyor. İşte bu nedenle vücutta belli şişlikler oluşuyor. En çok da bacak ve ayaklarda oluyor ödem.

Ödem neden oluşur?

Ödem bazen hiç sebep yokken, bazen bazı hastalıklardan, bazen sıcak havadan ve bazı belli nedenlerden ortaya çıkabilir. Ödeme neden olan hastalıkların başında ise, kalp hastalıkları, böbrek yetmezliği, tiroit, karaciğer, diyabet geliyor. Bunun yanında bazı ilaçların da yan etkileri vücutta ödeme neden olurlar.

Ancak hiç bir sağlık problemi olmayanlarda da ödem oluşabiliyor. Bunun nedeni ise daha çok fazla tuzlu ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmeye bağlanıyor. Stres seviyesi yüksek agresif insanlarda da ödem, diğer insanlara oranla çok daha fazla oluyor. Hamilelikte ise ödem son derece sık görülen bir şikayet.

Ödem sabah kalktığınızda öncelikle yüzünüzde oluşur ve gün içerisinde yer çekiminin de etkisi ile bacaklara ulaşır ve şiddetini arttırır. Menopoza yaklaşan kadınlarda ve fazla hareket etmeyen insanlarda da ödem sık rastlanan bir şikayettir.

Ödem neden oluşur

Ödem attıran yiyecekler – ödem atmak için ne yapılmalı

Böyle bir durumda ödem atmak için ne yapılmalı sorusu akla geliyor. Öncelikle beslenme burada çok büyük önem taşıyor. Eğer ödem attıran yiyeceklerden daha fazla tüketirseniz ödeme baş edebilirsiniz.

Maydanoz, ıspanak, nane, lahana, roka, kuşkonmaz, ananas, taze fasulye, pancar, üzüm, kabak, soğan, pırasa, sarımsak vücuttan ödem atılmasında son derece etkilidir. Ancak bu yiyeceklerin aynı zamanda idrar söktürücü etkisi olduğu için, idrar söktürücü etkisi olan ilaçlarla beraber tüketirken dikkatli olunmalı ve fazlasından kaçınılmalı.

Ödem atmak için ne yapmalı

Ödem atmak için ne içmeli?

Vücudunuzda ödem oluştuğunda bazı içeceklerden yardım alabilirsiniz. Bunlardan en bilineni ise maydanozla hazırlanan bir içecek. Ancak bu içecek idrar söktürücü etki yaratacağı için vücuttan fazla su gitmesine de neden olacaktır. Bu nedenle eğer idrar  söktürücü ilaç kullanıyorsanız doktorunuza danışmalısınız. Herhangi bir ilaç içmiyorsanız da 2 bardaktan fazla içmemeniz öneriliyor. Gelelim ödem atmak için ne içmeli sorusunun cevabına.

Ödem attıran maydanoz suyu tarifi

1 litre suyu kaynatın. Bir bağ maydanozu kaynayan suyun içine atın. 3, 5 dakika kaynatın. İçine yarım limon suyu da sıkabilirsiniz dilerseniz.

ödem atmak için ne içilmeli

Ananaslı ödem attırıcı içecek tarifi

500 ml. suyun içine bir dilim ananas, 2 tane çubuk tarçın, bir parmak ucu büyüklüğünde zencefil ve yarım limonu ekleyerek 5 dakika kaynatın. Tatlandırmak isterseniz 1 çay kaşığı bal da ekleyebilirsiniz.

Ödem attıran maydanoz suyu tarifi

Ödemi geçirmenin yolları

Tuzlu ve karbonhidrat ağırlıklı gıdalardan uzak durun

Egezersiz yapın

Dinlenirken bacaklarınızı yukarı dayayarak dinlenin

Uzun süre hareketsiz kalmamaya özen gösterin

Her gün 1,5, 2 litre su tüketmeye özen gösterin

Bacaklarınıza masaj uygulayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.