Gözlerdeki Kızarıklıkların Nedeni Nedir ve Nasıl Geçer?

Göz kızarıklığı nasıl geçer

Bazen gözlerimiz ortada bildiğimiz herhangi bir sebep yokken bir anda kızarır. Aslında bunun altında illaki bir neden vardır. Gözlerdeki kızarıklıkların nedeni nedir ve nasıl geçer konusunu işleyeceğiz bu konumuzda. Uzmanlara sorduğumuz bu konu ile ilgili olarak aldığımız bilgiler aslında son derece ilginç ve kesinlikle bilinmesi gereken bilgiler.

Gözlerdeki Kızarıklıkların Nedeni Nedir ve Nasıl Geçer

Gözlerde en çok yaşanan sıkıntı göz kızarıklığıdır. Bu nedenle en çok sorulan soruların başında göz kızarıklığı nasıl geçer sorusudur. Öncelikle göz kızarıklığı neden olur, altında yatan nedenler ne olabilir ve yaşanan bir göz kızarıklığında göze nasıl müdahale etmek gerekir onları bir öğrenelim.

Gözlerde alerjik nedenler

Genelde aniden oluşan göz kızarıklıklarının altında alerjik nedenler ilk sırayı çekiyor. Alerjik nedenle oluşan göz kızarıklığı kullandığınız makyaj malzemesinden olabilir, alerjik bir şey tükettiğinizde ya da alerjik etki yaratabilecek bir ortama girdiğinizde belirginleşebilir. Göz damlaları ve doktorunuzun vereceği ilaçlarla kısa sürede iyileştirilebilir.

Göz kızarıklığı nasıl geçer

Az uyku gözde kızarıklık yapar mı?

Evet hem de fazlaca yapar. Hatta az uyku göz kızarıklığı oluşumunun en önemli nedenlerinden biridir. Çünkü az uyuduğunuzda gözlerinize ulaşan oksijen miktarı azalır ve bu durum göz damarlarınızın genişlemesine neden olur. Genişleyen göz damarları ise gözün bir bölümünde ya da tamamında kanlanma yapar. Bunun önüne geçmek için uyku düzeninize dikkat etmeniz, eğer edemiyorsanız da gözünüze günde bir kaç kez gözyaşı damlası damlatmanız iyi gelecektir.

Fazla alkol tüketimi

Alkol aldınız ve sabah kalktığınızda gözlerinizi kanlanmış bir şekilde gördünüz. Bu size gözlerinizin ne denli zorlandığını gösteren bir geri bildirimdir aslında.

Gözlerde arpacık şikayeti

Arpacık göz kapağının hemen yanında çıkan son derece can sıkıcı bir sivilcedir. Burada yapmanız gereken tek şey onunla oynamamak ve gözünüze asla dokunmamak. Eğer gözünüze dokunmazsanız kendiliğinden bir kaç günde geçecektir. Ancak sık sık arpacık çıkıyorsa gözünüzde bu durumu bir doktorla görüşmeniz gerekir.

gözlerde kızarıklık ve çapaklanma

Gözlerde kızarıklık ve çapaklanma

Diğer bir sık yaşanan göz problemi ise gözlerde kızarıklık ve çapaklanma. Bu durum daha çok gözün mikrop kapması sonucu ortaya çıkan bir şikayet olarak tanımlanıyor. Özellikle alışveriş merkezleri, okul gibi fazlaca insanın uyer aldığı havasız ortamlardan çok sık kapılan bir mikrop türü bu hastalığa çok sık neden olabiliyor. Bu şikayetin en büyük nedeni yeterince hijyene önem vermemek. Böyle bir şikayetiniz olduğunda kesinlikle bir doktora gitmeniz gerekiyor.

Göz sağlığınızı korumanın en önemli yolu yeterli hijyeni sağlamanız. Ellerinizi sık sık yıkamanız ve gün içinde ellerinizi asla gözünüze götürmemeniz göz sağlığınız için yapabileceğiniz en önemli detay olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.