Kahvenin Faydaları ve Zararları

Hangi kahveler içilmeli?

Günümüzde en çok konuşulan konulardan biri de kahvenin faydaları ve zararları konusu. Ancak yapılan araştırmalara göre ve uzmanların belirttiklerine göre kahve eğer herhangi bir sağlık probleminiz yoksa düzenli tületildiğinde son derece sağlıklı ve faydalı bir içecek. Ancak burada bazı önemli detaylar var. Bunlar da hangi kahve türlerini tüketmemiz gerektiği, kahveyi ne sıklıkla tüketmemiz gerektiği ve kahvelerin yapım aşamalarıyla ilgili detaylar. İşte tüm bu konuları uzmanlarına sorduk ve sağlığımız için en ideal kahve türlerini öğrendik.

Kahvenin Faydaları ve Zararları

Hazır kahvelerin zararları?

İşte en önemli konu kesinlikle bu. Çünkü genelde kahve denilince akla ilk gelen suda çözülen ( granül ) hazır kahveler gelir. Pratiktir ve lezzetlidir. Ancak kesinlikle hiç sağlıklı değildir bu kahveler. Mümkünse bu kahveler yerine türk kahvesi, espresso, americano, filtre kahve gibi işlem görmemiş kahveleri tercih etmek gerekir.

Aromalı kahveler kilo aldırır mı?

Her köşe başında gördüğümüz o güzel kaffelerde kahve içmek ne kadar da keyiflidir. Ancak buralarda da kahve içecekseniz yukarıda saydığımız kahve türlerini içmeniz daha doğru olur. Gene son günlerin modası olan aromalı kahveler maalesef ki ciddi yüksek kalorilere sahiptirler. Masum gibi görünen bazı kahve türlerinin kalorisine baktığınızda koca bir dilim pastanın kalorisi ile yarıştığını görecek ve çok şaşıracaksınız. Buna fındık, vanilya ve karamel aromaları da dahil. Her zaman sade kahveden yana tercih kullanın. Sade sevmiyorsanız da sütlü kahve de içebilirsiniz. Ama aromalıların gereksiz yüksek kaloriye sahip olduklarını unutmayın.

Günde ne kadar kahve içilmeli

Uzmanlar günde ne kadar kahve içilmeli sorusuna maksimum 3 bardak olarak cevaplandırıyorlar. Hatta eğer mümkünse 2 bardakla kalabiliyorsanız çok daha iyi. Ama 3 den fazlası pek önerilmiyor.

günde ne kadar kahve içilmeli

Çok kavrulan kahve mi az kavrulan kahve mi?

Genelde görürüz satıcı derki bu kahve çok kavruldu. Bu her ne kadar lezzetini arttırıyor gibi görünse de maalesef kahvenin içindeki besin değerlerinin ölmesine neden oluyor. Bu nedenle eğer mümkünse az kavrulan ya da orta kavrulan kahveleri tercih edin.

Kahve aç karnına içilir mi?

Hangi uzmana sorarsanız sorun size hayır diyecekrtir. Çünkü her zaman vücudun beklentisi sabahları güzel bir kahvaltı ve sonrası içilen bir fincan kahvedir. Ancak bazı diyet listelerinde sabahları aç  karnına kahve çok fazla verilir. Bunu verin sizi tanıyan diyetisyeninizse o sizin vücut ve sağlık yapınızı bildiği için bu olabilir, ancak kağıtlarda yazan ya da internette bulduğunuz bu tarz sabah kalkar kalkmaz bir bardak kahve yazan diyet listelerine aldanmayın bu doğru değildir.

Türk kahvesinin faydaları

Özellikle türk kahvesinin faydaları sorulur. Ancak hem türk kahvesi, hem espresso, americano, filtre kahve hepsinin de faydaları aynıdır. Bu faydaları sayacak olursak, Metabolizmayı hızlandırır ve bu da hem kilo kontrolü hem de yağ yakımını sağlar, kolsetrolü düşürür, meme kanseri riskini azaltır, ağrı kesici özelliği vardır, pankreas kanseri riskini azaltır, diyabet riskini azaltır, depresyona iyi gelir, mutluluk hormonlarının çalışmasını sağlar, kahvenin antioksidan özelliği vardır ve bu da cilt için çok önemlidir.

Türk kahvesinin faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.