Hangi Kahveler sağlıklı?

Hangi kahveler zararlı?

Uzman diyetisyenlerle hangi kahveler sağlıklı, hangi kahveler zararlı konusunu konuştuk ve aldığımız bu altın değerindeki cevapları sizlerle paylaşmaya karar verdik. Arık son günlerde tüm dünyada ciddi bir trend haline geldi elinizde kahve bardağı ile gezmek. Her ortamda son moda şık kaffelerde oturup lezzetli bir kahveyi yudumlamak ve hoş sohbetler etmek. Öncelikle hiç endişelenmeyin ve eğer herhangi bir sağlık probleminiz yoksa o lezzetli kahveleri gönül rahatlığıyla içmeye devam edebilirsiniz. Çünkü uzmanlar bazı kahvelerin ve doğru kahve türlerinin bırakın zarar vermesini aksine çok faydalı olduğunu söylüyorlar. İşte günümüzü şenlendiren ve bize enerji veren kahvelerimizi tüketirken aynı zamanda da sağlıklı olanları tüketebilmek için hangi kahve türlerini tercih etmek gerekir bundan bahsedelim.

Hangi Kahveler sağlıklı

Hazır kahvelerin zararları

Öncelikle elbette hangi kahveler zararlı sorusunu cevaplandıralım. Artık bilmeyen yoktur zaten hazır kahvelerin ne denli zararlı olduğunu. Suya atılıp içilen bu kahveler içeriğinde katkı maddesi bulundurduğu ve nedüstriyel olduğu için uzmanlar tarafından kesinlikle ama kesinlikle önerilmiyor. Hazır kahveler yerine Türk kahvesi, espresso, americano, filtre kahve gibi işlenmemiş kahve türlerini tercih etmelisiniz.

Kahve kilo aldırır mı?

Gelelim bu can alıcı soruya. Kahve tek başına kilo aldırmaz hatta metobolizma hızlandırıcı etkisi nedeni ile tam tersine kilo vermeye yardımcı olur. Ancak eğer siz kahvenize bol şeker atarasanız ya da aromalı kahve tüketirseniz elbette o zaman işin rengi değişir.

filtre kahve sağlıklı mı

Kahveler ne kadar kavrulmalı

Genelde görürüz kahvelerin üzerinde orta kavrulmuş, çok kavurlmuş, çok çok kavrulmuş gibi. Ancak bir kahve ne kadar çok kavrulursa o kadar besin değeri ölür. Aynı zamanda çok kavrulması da lezzet açısından çok iyi değildir. Bu nedenle en ideali orta kavrulmuş şeklindedir. Az kavrulmuş kahve biraz eşkimsi bir tada sahiptir, orta kavrulmuş kahve ise son derece lezzetli ve bizim alışık olduğumuz tada sahiptir.

Günde kaç bardak kahve tüketebiliriz?

Kahve tüketimi aslında sizin içtiğiniz kahve türüne göre değişir. Çünkü her birinin içindeki kafein miktarı farklıdır. Çok sert kahve tüketiyorsanız örneğin espresso. Espressonun kafein miktarı diğerlerine oranla fazladır ve sert bir kahve türüdür. Bu nedenle eğer espresso sevenlerdenseniz günlük tüketiminize dikkat etmeniz gerekir. Bu arada bir kahvenin sertliği kavruluş şekline göre de değişir. Orta kavrulmuş bir kahve daha kolay içim ve hafiftir. Orta kavrulmuş bir kahve içecekseniz ve bir fincan için 2 tatlı kaşığı kahve kullanıyorsanız günde iki fincanı geçmeseniz iyi olur.

Hangi kahveler zararlı

Aç karnına kahve tüketmek

Kahve aç karnına içildiğinde miğdede asit yükselmesine nede olacağı için kesinlikle önerilmemektedir. Aç karnına içilen kahve gastrit ve reflü riskini artırmaktadır.

Filtre kahve sağlıklı mı?

Genelde her kahvenin kendine has bir aroması vardır. Dediğimiz gibi hazır kahve haricinde her kahve öneriliyor. Ancak en çok sorulan filtre kahve sağlıklı mı sorusudur. Çünkü filtre kahve en çok tercih edilen kahve türlerindendir. Filtre kahve sağlıklı kahvelerden biridir ve metabolizma hızlandırıcı etkisi de vardır. Abartıya kaçmadan günlük rahatlıkla tüketebileceğiniz kahvelerdendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.