Cilt Kuruluğu Nasıl Giderilir?

Yüzdeki kuruluk ve kızarıklık nasıl giderilir?

Bir cildin erken yaşta kırışmasının en büyük nedenlerinden biri kuruyan ve nemsiz kalan ciltlerdir. Bu nedenle uzmanlarına cilt kuruluğu nasıl giderilir sorusunu sorduk. Özellikle kış aylarında cilt daha da fazla kurur ve daha da hassaslaşır. Bu nedenle kışın cildimizin kurumasının önüne geçmek için daha da büyük adımlar atmamız gerekir. Bilmemiz gereken bazı küçük detaylar cildimizin fazlaca kurumasının önüne geçecektir.

Cilt Kuruluğu Nasıl Giderilir

Banyo yapmak cildi kurutur mu?

Özellikle soğuk kış günlerinde sıcacık ve uzun banyo sürelerini çok severiz. Ancak uzmanlar bunun cilt için adeta yıkıcı bir etki yarattığını söylüyor. Yüzdeki kuruluk ve kızarıklık nasıl giderilir derseniz, öncelikle cildinizde kızarıklık ve aşırı kurumanın önüne geçmeniz gerekir. Bunun için de işte bu söyleyecklerimize dikkat etmeniz gerekir. Uzmanlara göre her gün yıkanmak cilde iyi gelmiyor ve aynı zamanda banyo süresi özellikle kış aylarında 5 dakikayı geçmemeli ve su çok sıcak olmamalı.

Banyodan çıkar çıkmaz nemlendirici sürülmeli mi?

Banyonuzu yaptıktan sonra cildinizde gerilme ve kızarıklıklar görürsünüz. Bunun nedeni cildin aşırı kurumasıdır. İşte bu nedenle banyodan çıktıktan sonra 5 dakika içinde hemen nemlendiricinizi uygulayın.

kışın cilt kuruluğu

Kışın cilt kuruluğuna çözüm

Özellikle kışın cilt kuruluğu çok fazla olur. Bulunduğumuz ortamları çok fazla ısıtmaya çalışmak da cildin kurumasında en büyük etkendir. Bu nedenle bulunduğumuz ortamın sıcaklığı 21 ile 25 arasında olmalıdır.

Yüze kese yapılır mı?

Uzmanlar yüze kese yapmayı aslında pek de önermiyorlar. Ancak yazın sıcak havanın etkisi ile yüzdeki kir ve yağ fazla birikebiliyor. Bu nedenle yazın fazla olmamak kaydı ile yapabilirsiniz. Ancak kışın yüzünüze asla kese yapmamalısınız. Bunun yerine elinizle taneli peelinglerle yüzünüzü temizleyebilirsiniz.

Yaz kış güneş kremi kullanmak

Güneş kremi sadece yazın kullanılır mantığını kafanızdan en kısa zamanda atın. Çünkü güneş koruma ürünlerine kışın da ihtiyacı var cildimizin. Özellikle karlı günlerde bu konuya daha da özen göstermeniz gerekir.

Kışın cilt bakımı nasıl olmalı?

Kışın cildin çok hassas ve kurumaya müsait olduğu bir dönemdir. Bu nedenle kışın biraz daha özen göstermekte fayda var. Uzmanlar öncelikle sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez nemlendirici kremleri sürmeyi unutmamak gerekiyor diyorlar. Bunun yanında kışın peeling, kese ve soyulan tarzda maskelerden de uzak durmakta fayda var. Çünkü bunlar cildi daha da kurutmaya müsait ürünlerdir. Bu nedenle normal temizleyici ve cildinize uygun nemlendiricilerinizle günlük bakımlarınızı yapmanız ve arada nem maskeleri uygulamanız yeterli olacaktır.

Yüzdeki kuruluk ve kızarıklık nasıl giderilir

Kışın dudak bakımı

Özellikle dudaklar kışın daha da yıpranır. Bu nedenle kış aylarında günde bir kaç kez dudak balmı ya da dudak nemlendircisi uygulamayı atlamayın. Yazın ise güneş koruyucu dudak ürünleri kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.