Yaşlanmayı Önleyen Besinler

Yaşlanmayı geciktirici vitaminler

Herkesin ortak sorunudur yaş alırken yaşlanmamak ve gidebildiği yere kadar genç ve güzel görünümü koruyabilmek. Yapılan araştırmalarda yaşlanmayı önleyen besinler ve vitaminler açıklanmış. Bu besinleri düzenli tüketenlerin, tüketmeyenlere oranla daha yavaş yaşlandığı gözlemlenmiş.

Yaşlanmayı Önleyen Besinler

Yaşlanma sürecimiz 35 yaşından itibaren başlar. Bu nedenle özellikle bu süreçte beslenmek son derece büyük önem taşır. Sağlıklı beslenmek ve vitaminleri yeterli şekilde almak, doğru yaşamak kesinlikle yaşlanmayı geciktiren en önemli etken olarak gösteriliyor. Gelelim yaşlanmayı geciktirici vitaminlere.

yaşlanmayı geciktiren yiyecekler

A, E, C vitaminlerinin yaşlanmayı geciktirici etkileri

Aslında bakarsanız yaşlanmayı geciktiren yiyecekler hepimizin bildiği yiyecekler. Ancak bu gıdaları düzenli tüketmek ve beraberinde de doğru yaşamak gerekiyor.  Bu vitaminler arasında A vitaminin ayrı bir önemi vardır.

Yaşlanmayı geciktirici vitaminler

Hangi gıdalarda A vitamini vardır?

A vitamini yaşlanma karşıtı olan önemli bir vitamindir. A vitamini olan gıdalar ise,

Balık

Patates

Yumurta

Mantar

Sarımsak

Ayçekirdeği

Hangi gıdalarda A vitamini vardır

İçeriğinde E vitamini olan yiyecekler

Ee vitamininin zaten cilde olan faydalarını bilmeyen yoktur. Özellikle gece kremlerinin içinde E vitamini bolca vardır. Ancak siz bunu doğal yollarla da alabilirsiniz. İşte içinde E vitamini olan yiyecekler.

Et

Ceviz

Fındık

Fıstık

Soya

Yeşil yapraklı sebzeler

Yumurta

Elma

Tahıllar

İçeriğinde E vitamini olan yiyecekler

İçinde C vitamini olan yiyecekler

Hem sağlığımız için hem de cilt sağlığımız için son derece önemlidir C vitamini. C vitamini kırışıklık oluşumu ile savaşır. İçeriğinde C vitamini olan yiyecekler.

Turunçgiller

Yeşil biber

Maydonoz

Kivi

Domates

İçinde C vitamini olan yiyecekler

Bu vitaminlerin özellikle cilt sağlığına çok faydalı olduğu saptanmış. Ancak sadece bu gıdaları tüketmek yeterli değil elbette. Bunlarla beraber cilt tipinize uygun nemlendiricinizi her gün düzenli olarak kullanmayı unutmayın. Bol su için, düzenli uyuyun ve en önemlisi kötü alışkanlıklarınızdan kurtulun. Özellikle sigaranın erken yaşlanmada son derece etkili olduğunu artık bilmeyen yoktur. Bu yüzden hem sağlığınız hem de cilt güzelliğiniz için sigarayı hayatınızdan tamamen çıkarın. Sağlıklı beslenmek ve sağlıklı bir hayat sürmek yaşlanmanın önüne geçen en önemli etkenlerden biridir. Bunun yanında eğer genetik olarak da şanslıysanız yaşlanma sürenizi oldukça uzatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.