Makyajla Uyumanın Zararları

Genelde bir çok kadının ortak problemidir makyajla uyumanın zararları. Her zaman olmasa da bazı zamanlarda geç saatte eve gelindiğinde bir an önce yatağa girmek ve hemen uyumak istediğinizde yüzünüzdeki o makyaj hep aklınıza takılır. Aslında takılmalı da çünkü uzmanların bu konuda ciddi uyarıları var. Makyajla uyumanın cilt üzerinde son derece sıkıntı yaratabilecek etkilerinin olduğunu belirtiyorlar. Peki nedir bu etkiler?

Makyajla Uyumanın Zararları

Ben hafif makyaj yaparım sadece göz makyajı yaparım diye sevinmeyin. Çünkü gözünüzde yer alan ufacık bir makyaj bile gece makyajla yatmak durumunda size çok fazla sıkıntı yaratabilecek etkiye sahip oluyor. Her yapılan makyajın etkisi elbette yapıldığı bölgeye ve etrafına sıkıntı yaratıyor. Örneğin rimel ile uyumak kirpiklerinizi hassaslaştırır, sertleştirir ve dökülmesine neden olur. Bunun yanında gece boyunca uyku halinde elinizi gözünüze değdirdiğinizde rimelinizi gözünüzün içine bulaştırabilir ve gözünüzün zarar görmesine de neden olabilirsiniz.

Fondöten ile uyumak ise ciltte sivilce problemlerinin oluşmasını sağlar ve cildinizin gece boyunca yeterli hava almasının önüne geçer. Bu nedenle fondöteninizi çıkarmadan yatma konusunu ya da rimelle uyumanın zararlarını yatmaya kalkışmadan tekrar önce bir düşünün.

gece makyajla yatmak

Far le eyeliner ile uyumak ise kıl köklerinizi ve yağ bezelerinizi tıkayarak gözünüzde iltihaplanmaya, arpacık oluşumuna ve gözünüzde mikrobik sıkıntıların oluşmasına neden olabilir. Temiz kalması son derece önemli olan gözlerin makyajla kalmaması gerekir.

rimelle uyumanın zararları

Ruj ise genelde çıkarmadan pek yatmayı tercih etmeyeceğiniz makyajlardan biridir. Ancak bazı durumlarda gözden kaçabilir. İşte bu gibi durumlarda dudakta yer alan ruj uyku sırasında yüze bulaşabilir ve ciltte istenmeyen durumlara neden olabilir. Bunun en sık yaşanan durumu ise siyah noktalardır. Her kadının kabusu olan siyah noktalar böyle basit bir nedenden ötürü cildinizde çıkabilir ve canınızı sıkabilir. Bu nedenle rujdur ne olabilir demeyin. Silmeden uyumayın.

gece makyajla uyumanın zararları

Cilt gece boyunca kendini yeniler ve hasarları yok etmeye çalışır. Bu nedenle gece kremleri kullanırız yatmadan önce. Ancak makyajla uyuduğunuzda cildinizde yer alan makyaj kalıntıları hava ile etkileşime girerek cildinizin kolajen üretimini düşürür ve bu durumda beraberinde otomatikman kırışıklı sıkıntılarını getirir. Cilt en önemli aksesuarımızdır. En ufak bir hasar geri dönüşümü olmayan sıkıntılara neden olur. Hayatımız boyunca bizimle ilerleyecek olan bu aksesuarımıza kesinlikle çok iyi bakmalıyız. Uzmanların gece makyajla yatmak ile ilgili yapmış oldukları bu uyarıları unutmamak dileği ile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.