Dudak Kuruması Neden Olur?

Dudak kuruluğu tedavisi

Herkesin ortak sorunudur dudak kuruluğu. Peki dudak kuruması neden olur? Bu soruyu uzmanlarına sorduk. Dudak kuruluğu özellikle kış aylarında çok fazla kendini gösteriyor. Bunun nedeni ise kuru ve soğuk havanın dudaklar üzerindeki olumsuz etkileri. Ama dudakların kurumasında sadece soğuk ve kuru hava neden olmuyor. Kötü ve yetersiz beslenme, yanlış bakım ve yanlış bazı bilgilerde dudak kurumasında önemli rol oynuyor. Öncelikle dudak kurumasına neler sebep oluyor bundan bahsedelim.

Dudak Kuruması Neden Olur

Kuru ve soğuk havalar

B12 vitamini eksikli

A vitamini fazlalığı

Alerji

Diş hastalığı

Susuz kalmak ya da az su tüketmek

Sıklıkla dudak yalama

Dudak ısırma

Sigara içmek

Dudak egzaması

Gelelim dudak kuruluğu tedavisi için neler yapılması gerektiğine.

Yaz kış asla fark etmeksizin nemlendiricilerinizi asla atlamayın. Sabah ve akşam üşenmeden hem cildiniz hem de dudaklarınız için nemlendirici uygulamayı atlamayın. Özel dudak kuruluğu için krem kullanabilirsiniz, ya da dudak için ruj şeklinde yapılan nemlendiricileri günlük uygulayabilirsiniz.

dudak kuruluğu için krem

Su içmek sadece cildin nemi için önemli değildir. Aynı zamanda dudak kuruluğunun da önüne geçer. Günde 2 ya da 3 litre su tüketmeyi unutmayın.

Hindistan cevizi yağı tüm cilde iyi gelebildiği gibi dudak için de son derece faydalıdır. Hindistan cevizi yağını dudaklarınıza uygulayarak dudağınızın nemini koruyabilirsiniz.

Dudağınızı dilinizle ıslatmamaya çalışın. Bir çok kişi dudağı kuruduğunda diliyle ıslatarak dudağının nemlenmesini sağlamaya çalışır. Bu durum dudağı nemlendirmek için yapılıyor olsa da aslında dudağın daha da fazla nem kaybetmesine ve kurumasına neden olur. Bu nedenle dudağınızı sürekli yalamak yerine uygun nemlendirici sürün dudağınıza.

Dudak kuruluğu tedavisi

Dudağınıza uyguladığınız kozmetik ürünlerinize dikkat edin. Çünkü kötü bir ruj uygulamak ya da son kullanma tarihi geçen bir ruj kullanmak dudağınızın hem nefes almasını engeller hem de dudağınızın zarar görmesine, çatlamasına, kurumasına neden olur. Bu nedenle dudağınıza uygulayacağınız ruj gibi dudak ürünlerini kullanırken son kullanma tarihine ve ürün içeriğine de dikkat edin. Merdiven altı ve eski rujları kullanmayın.

Ayrıca kozmetik ürün satan mağazalarda kesinlikle tester ruj denemeyin. Bu son derece tehlikeli ve sakıncalı bir durumdur. İlla denemek istiyorsanız bileğinizde rengi deneyin. Ama asla dudaklarınıza sürmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.