Cildi Yaşlandıran Şeyler

Hızlı yaşlandıran yiyecekler

Aslında cildi yaşlandıran şeyler aynı zamanda vücudumuz da hızlı yaşlandıran etkenlerdir. Yani sağlıksız beslenmek ve cildi yaşladıran yiyecekleri tüketmek bizi komple yaşlandırır. Bu yiyecekleri sıralamadan önce cildi yaşlandıran etkenlerden bahsedelim.

Cildi Yaşlandıran Şeyler

Güneş cildi yaşlandırır mı?

Artık bunu bilmeyen yoktur herhalde. Güneş aslında cildin en büyük düşmanı olarak gösteriliyor. Özellikle öğlen saatlerindeki güneş ışığına doğrudan cildimizi maruz bırakmak cilt üzerinde erken yaşlanmalara neden oluyor. Bunu sadece yüzünüz olarak düşünmeyin. Dirsekleriniz, kollarınız, göğsünüz kısaca tüm bölgeniz için geçerli bu durum.

Sıcak su cildi yaşlandırır mı?

En çok sorulan sorulardan biri de sıcak su cildi yaşlandırır mı sorusu. Hepimiz sıcak bir duş almayı ve sabahları özellikle de kış aylarında sıcacık su ile yüzümü yıkamayı çok severiz. Ancak uzmanlar bu konuda bizi uyarıyor. Çünkü sıcak su ile yüzü yıkamak nerderyse güneş ışınları kadar cilde zarar veriyor. Bunun yerine sabahları ılık ya da soğuk su ile yıkamak hem cildimizin çok daha dinç olmasını sağlıyor, hem de sıcak suyun yarattığı yaşlanma belirtileri oluşmuyor. Ancak banyo yaparken konu bu kadar basit olmuyor. Çünkü banyoda soğuk su ile yıkanmak herkes için mümkün olmayabilir. Bunun yerine çok sıcak su yerine ılık su ile duş almak gerekiyor ve banyodan çıkarken özellikle yüzümüzü soğuk su ile şöyle bir yıkamak da cildimiz için çok faydalı olacaktır.

Ağlamak cildi yaşlandırır mı?

Ağlamak ise cildi direkt olarak yaşlandırmaz, ancak ağlarken çok fazla mimik yaparsanız bu durum yaşlandırma nedenleri arasında gösterilebilir. Bunun yanında stres de cildin en büyük düşmanlarından biridir. Eğer stres altında ağlıyorsanız bu da cildinizde deformasyona ve kırışmalara neden olur.

Az uyumak cildi yaşlandırır mı?

Az uyku cildi yaşlandıran önemli etkenlerden biridir. Yapılan araştırmalarda doğru miktarda uyuyan insanlarda bir kolojen eksikliği oluşmazken, yeterli uyumayan insanlarda ciddi kolajen kayıpları görülmüş. Bu nedenle günlük yeterli miktarda uyumaya özen göstermek gerekir.

Fazla mimik yapmak cildi yaşlandırır mı?

Maalesef fazla mimik yapan insanlar yapmayanlara oranla kırışıklıklarla daha erken tanışırlar. Sürekli kaşlarınız çatıksa, ya da alnınızı hep yukarı kaldırarak konuşuyorsanız ve gülerken gözlerinizi çok kısıyorsanız erken yaşta kırışıklıklar gelebilir. Bu nedenle botoks uygulamasını yaptırabilirsiniz.

Günlük cilt bakımı uygulaması

Kesinlikle bunu hayatınızın bir rutini haline getirmelisiniz. Benim genetik zarar görmez falan demeyin, genetik faktörler burada çok koruyucu olamayabiliyor. Çünkü cildin dışarıdan bir korumaya kesinlikle ihtiyacı var. Her sabah kalkarken yüzünüzü özel cilt için olan size özel sabununuzla güzelce yıkamanız ve nemlendiricinizi yüz ve göz için ayrı ayrı olacak şekilde aksatmadan uygulamanız gerekir.

sıcak su cildi yaşlandırır mı

Fondöten ve kapatıcı kullanmak cildi yaşlandırır mı?

Cildinize uygun olmayan bir fondöten ve kapatıcı kullanıyorsanız ya da çok sık ve çok fazla miktarlarda kullanıyorsanız bu durum hem gözeneklerinizin kapanmasına neden olur, hem de cildinizde ince kırışıklıkların başlamasına neden olur.

Yüzüstü uyumak cildi yaşlandırır mı?

Uyku pozisyonu aslında hem yüz, hem de göğüs dekoltesi için çok önemlidir. Yüz üstü yatmak hem cilt üzerinde hem de dekolte bölgesinde erken yaşta kırışmalara ve deformasyona neden olur. Bunun yerine mümkünse sırt üstü ya da yüzünüzü çok ezmeyecek pozisyonda uyumaya çalışın.

Hızlı yaşlandıran yiyecekler

Cildi yaşlandıran yiyecekler

Gelelim hızlı yaşlandıran yiyeceklere.  Beslenme aslında sağlıklı bir görünüm ve uzun süre yaşlanmamak adına oldukça önemli. Cildi erken yaşlandırmaya neden olan bu yiyecekleri mümkün olduğunca az tüketmek çok daha doğru olacaktır.

Kızartmalar

Şeker

Karbonhidrat ağırlıklı beslenmek ( hamur işleri )

Gazlı ve asitli içecekler

Cipsler

Paketlenmiş gıdalar

Aburcubur ( kekler, gofretler, sütlü çikolatalar ve benzeri ürünler )

Margarin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.