Bodrum

Muğla iline bağlı çok güzel bir tatil beldesidir bodrum. Aynı zamanda en moda ve en trend tatil yerlerinden biridir. Hem yerli hem de yabancı turistlerin akın ettiği ve hemen hemen her sene ciddi bir turist sayısına sahip beldelerimizdendir. Bodrum’u diğer tatil beldelerinden ayıran ise kendine has bazı özellikleridir. Bunlar, beyaz kireç ya da taş evlerdir. Mavi pencereler, birbirinden güzel begonviller ile rengarenk çiçekleridir.

Bodrum evlerinin beyaz olmasının nedeni, beyaz kireç evler hem ısıyı içeri fazla taşımaz hem de taş evler her zaman serin havayı muhafaza etmeyi iyi bilirler. Evlerin kapı ya da pencerelerinin mavi olmasının nedeni aslında ilginçtir. Bodrum evlerinin pencerelerinin mavi olmasının nedeni aslında akreplerdir. Bu bodruma has bir şey değildir. Genelde çöl iklimin olduğu yerlerde insanlar akrep saldırısından korunmak için maviyi sıklıkla kullanırlar. Çünkü akrepler maviyi kırmızı gibi görür ve ateş sanarak mavi rengin olduğu yerlere yaklaşmazlar. Bu gelenek bodrum’da da hakimdir. Ancak şuanda bodrum’da akreplerden korunmak amaçlı değil daha çok görüntü amacı ile insanlar maviyi tercih etmektedirler. Zaten beyaz ev ve mavi pencere kapılar bodrum’un simgesi olmuşlardır.

Bodrumun iklimi

Bodrum’da gündüzler oldukça sıcak geçer. Akşamlar ise genelde serin ve rüzgarlıdır. Hatta en sıcak yaz akşamlarında bile bodrum’un bazı yerlerinde hırkasız durulmaz.

Bodrum’un denizi nasıldır

Bodrum’un denizi tek kelime ile muhteşemdir. Hatta bazı koylar vardır ve bu koylar tekne turlarında da görürsünüz özel ve çok güzel koylardır. Denizi biraz soğuktur. Antalya ve çevresinde tatil yapmaya alışık olanlara bodrum denizi çok soğuk gelebilir.

Bodrumun gece hayatı nasıldır

bodrum köpük partisi

Bodrumun gece hayatı gerçekten çok renklidir. Hatta turistik beldeler içinde gece hayatı en renkli olan bodrumdur. Her tarz insana yönelik bar ve kulüpleri mevcuttur. Rock bar sevenler için Bodrum merkezde kule bar ve körfez bar özellikle bilindik ve tercih edilen barlar arasındadır. Yabancı popüler ve Türkçe popüler müziklerin çaldığı gece kulüplerinden ise bolca vardır. Bunlar hatta denizin dibinde oldukları için deniz ve kale manzarası eşliğinde içkinizi yudumlayarak çok hoş vakit geçirebilirsiniz.

Alaturka müzik sevenler için de canlı müzik olan yerle bolca mevcut. Bunun yanında herkesin bildiği katamaran diğer adı ile yüzen disko vardır. Yerli yabancı pek çok turist bir kez bu diskoyu tecrübe etmek ister. İçeride genelde yerli yabancı en popüler parçalar çalınarak davetliler eğlendirilmeye çalışılır. Bazı zamanlarda da ünlü biri getirilir ve içeride küçük çaplı konser olur.

bodrum gece hayatı

Gece hayatı sadece bodrum merkezde değidir. Gümbetde de çok güzel ve hareketli bir gece hayatı vardır. Yerli yabancı popüler müziklerin çaldığı özel klüpler burada çok fazladır. Bunun yanında özellikle yabancı turistlerin çok ilgi gösterdiği karaoke barlar da Gümbet’de çok fazladır ve oldukça da trenddir.

Sakin bir gece gezmesi isteyenler için ise bodrumun içi, gümbet ve diğer pek çok beldesi son derece uygundur. Bodrum merkezde hediyelik eşya satan mağazaları gezebilir, deniz kenarındaki kafelerde dondurmanızı yiyebilir ya da güzel bir kahve içebilirsiniz.

Bodrum’da ne yenir

Bodrum yemek konusunda herkese çok rahatlıkla hitap eder. Sadece zevk değil her bütçeye göre de seçenekler vardır. Bodrum’un en meshur ve tercih edilen yemeği balıktır. Birbirinden güzel balık restaurantları ve bu balık restaurantlarında ege bölgesine has muhteşem mezeler ve zeytinyağlılar vardır. İçlerinde en çok ilgi gören ise kabak çiçeği dolmasıdır. Kabak çiçeği dolması ege bölgesine has soğuk yenen ve yoğurt eşliğinde servis edilen zeytinyağlı dolmaya benzeyen ama bir yiyenin unutamayacağı bir lezzettirdenemenizi tavsiye ederiz.

bodrumda yemek

Bunun yanında hem daha uygun yemek yemek isteyenler hem de et tercih edenler bodrum sebzeli döneri tercih edebilirler. Bodrum döneri normal dönerden farklı olarak içinde kabak patates, havuç gibi sebzelerin bulunduğu güzel bir dönerdir.

Bodrum genelde her tarz yemeği bünyesinde barıdırır.

bodrum döneri

Bodrum otel önerisi

Bodrum’da çok çeşitli ve her tarza göre otel mevcuttur. Her şey dahil sistemin kullanıldığı oteller oldukça yoğundur. Bunun yanında küçük butik oteller de sıklıkla tercih edilir.

Bodrum’da tekne turları

bodrum tekne turları

Bodrum tekne turları genelde bodrum’dan sabah saat 10 ya da 11 civar hareket eder ve akşam saat 17:00 ye kadar sürer. Bir öğün öğle yemeği olacak şekilde takdim edilir. Tekne bodrum sahil şeridi boyunca ilerleyerek bodrumun en özel ve güzel koyları gezdirilir. Bu koylar sıcak su fışkıran mağaralardan tutun da cilde iyi geldiği söylenen çamur mağaralrına kadar pek çok özel yerler gezdirilir. Bunun yanında bazı özel kumsallar vardır. Bu kumsallar gösterilir ve burada denize girilir. Ortakent civarında restaurant ve kafelerin olduğu sahilde güneşlenilerek denizin keyfi çıkartılır. Sonrasında sadece tekne ile gidilebilen doğal güzelliklerin olduğu koylara gidilir. Bunlardan biri de akvaryum koyudur. Akvaryum koyu adından da anlaşılacağı üzere görüntüsü akvaryumu andırır. Birbirinden güzel balıklar burada etrafınızda dolaşır.

Bodrum tekne turu bir daha unutamayacağınız bir tecrübe yaşamanıza ve rengarenk fotoğraflar elde etmenize neden olur. Keyifli bir deneyimdir.

günlük bodrum tekne turları

Bodrum’da gezilecek yerler

Bodrum genelde deniz tatili yapmak isteyenlerin tercihidir. Bodrum’un en büyük özelliği eşsiz denizi ve koylarıdır. Bodrum’da her koyun bir özelliği vardır. Gezilebilecek yerler sırasında bodrum merkez gelir. Bodrum merkez, bodrum’un en canlı yeridir. Gündüz sıcak nedeni ile fazla hareketin olmadığı merkez akşam saatlerinde canlanmaya başlar. Gece hayatı oldukça hareketli ve bol seçeneklidir. Gündüz bodrum merkez daha tenha ve daha rahattır. Sıcak rahatsız etmezse gündüz gezmenizi tavsiye ederiz, çünkü kalabalık olmayacağı için rahatlıkla gezebilirsiniz. Bodrum merkezi eğer gezecekseniz kesinlikle bodrum kalesini görmelisiniz.

Bodrum kalesi

Bodrumun simgesidir. İçine girdiğinizde yukarı doğru tırmanan yoldan çıktığınızda yukarıda eşsiz bir bodrum manzarası görürsünüz. Sadece fotoğraf çektirmek için bile gitmelisiniz. Çünkü muhteşem fotoğraflar çekilebileceğiniz bir manzara sunar.

İçinde bir kaç tane deniz altı müzesi vardır.

Bunun yanında sahil olarak bodruma gidildiğinde görmenizi tavsiye edeceğimiz yerler arasında.

Bodrum marina

Bodrum’a gelip de bodrum’un eşsiz marinasını gezmeden asla gitmeyin. Marinayı boydan boya gezip daha sonrasında marina manzaralı bir restaurantta güzel bir yemek yiyebilir ya da şık bir kafede kahvenizi marina manzarası eşliğinde yudumlayabilirsiniz.

bodrum marina

Bodrum yalıkavak

Bodrum ortakent

Bodrum gümbet

Bodrum akvaryum koyu

Bodrum bardakçı koyu

Bodrum kargı koyu

Bodrum bağla koyu

Bodrum bitez

Bodrum karaincir

Bodrum turgutreis

Bodrum gümüşlük

Bodrum gündoğan

Bodrum türkbükü

Bodrum torba

Burada en güzel bodrum resimleri yer almaktadır.

En moda tatil yerleri.

bodrum-evleri.

bodrum kalesi gece

bodrum kalesi

bodrum

bodrum begonvilli ev

bodrum begonvilleri

bodrum barlar sokağı

bodrum marina

bodrum resimleri

bodrum tepeden görüntüsü

Bodrum

Bodrumun en güzel resimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.